«Буковина» проти московського «Динамо»: переможці Олімпійських ігор у Чернівцях

Субота, 23 травня 2020 06:32
Олімпійський чемпіон – 88 Ігор Добровольський зіграв проти «Буковини» увесь матч. Олімпійський чемпіон – 88 Ігор Добровольський зіграв проти «Буковини» увесь матч.

«ЧернівціСпорт» продовжує розповідати про товариські  матчі «Буковини» з командами вищої ліги чемпіонату СРСР.

Як повідомив нашому порталу футбольний статистик Віталій Чік, за союзних часів у Чернівці двічі завітали гравці московського «Динамо».

Чернівецькій команді забивав претендент на «Золотий м’яч» Ігор Численко

22 вересня 1965 року. Цього дня на товариський матч у Чернівцях між місцевою «Буковиною» та московським «Динамо» 11 тисяч глядачів. Глядачів могло бути і більше, однак у Чернівці не завітав легендарний голкіпер «Динамо» та збірної СРСР, володар «Золотого м’яча – 63» Лев Яшин. Думається, що приїзд на Буковину легенди світового футболу збільшив би кількість вболівальників. Зрештою, і без Яшина у складі динамівського колективу зірок вистачало. Серед них – учасник двох чемпіонатів світу – 62,66 (четверте місце), срібний призер Кубку Європи – 64, дворазовий чемпіон СРСР (1959,1963), володар Кубку СРСР (1966/67) Ігор Численко. Цікаво, що у 1966-1967 роках Ігор був претендентом на «Золотий м’яч» (1966 рік – 18 місце, 1967 – 9). А за збірну СРСР Ігор Численко провів 53 матчі, у яких забив 20 голів.

Капітаном московського «Динамо» був чудовий захисник Віктор Анічкін, який теж неодноразово викликався у збірну СРСР. На жаль, Віктор помер від серцевої недостатності у 33 роки.

Не можна не згадати і такого гравця, як Валерій Маслов. Валерій був блискучим футболістом, однак він також чудово проявив себе у хокеї з м’ячем. У цьому виді спорту гравець московського «Динамо» та збірної СРСР став восьмиразовим (!) чемпіоном світу, триразовим володарем Кубку європейських чемпіонів.

Виступав за «Динамо» у Чернівцях і чемпіон Європи – 60, заслужений майстер спорту Віктор Царьов. Віктору Григоровичу тоді виповнилося вже 34 роки. У 1966 році легенда московського «Динамо» завершила кар’єру гравця.

1965 рік. Московська команда під час візиту у Чернівці.

Тренував у 1965 році московське «Динамо» В'ячеслав Соловйов. У 1961 році  В'ячеслав Дмитрович привів київське «Динамо» до першої перемоги у чемпіонаті СРСР. Цікаво, що наступного разу Соловйов приїхав у Чернівці аж у 1987 році. Тоді досвідчений фахівець тренував сімферопольську «Таврію», яка того року перемогла у другій союзній лізі (6 зона). А у Чернівцях «Таврія» Соловйова перемогла буковинську команду з рахунком 1:0.

Щодо «Буковини», то у 1965 році її тренував Михайло Корсунський. Михайло Борисович – перший український тренер, який отримав почесне звання «заслужений тренер СРСР». Корсунський виховав таких відомих гравців, як Віктор Каневський, Вадим Сосніхін, Володимир Мунтян…  Проти «Динамо» грали досвідчені виконавці Віктор Осадчук, Мурат Церіков (проводили свій останній сезон у «Буковині»), Роман Гаврилець, а також молоді гравці: 22-річний Володимир Воронюк (один із кращих бомбардирів в історії чернівецької команди), 21-річний дебютант «Буковини» Федір Чорба (кращі свої футбольні роки провів у львівських «Карпатах»).

Момент гри «Буковина» - «Динамо» (Москва).

Як тоді писала газета «Радянська Буковина», гравці «Буковини» мали кілька шансів вразити ворота «Динамо». Зокрема, шанс відзначитися втратив результативний гравець чернівецької команди Володимир Ольшевський (18 голів у сезоні – 65). А на «постріли» Володимира Алутіна та Федіра Чорби зреагував голкіпер «Динамо» Володимир Беляєв.

На 35 хвилині зустрічі Валерій Маслов віддав передачу на В'ячеслава Соловйова (не тренер, а футболіст, який у 1965 році грав за дублюючий склад «Динамо»), який вразив ворота чернівецької команди. А остаточний рахунок гри на початку другого тайму встановив Ігор Численко. Московське «Динамо» святкувало перемогу – 2:0.

Склади команд:

«Буковина»: Матвієвський, Церіков, Дабіжа, Осадчук, Чорба, Гаврилець, Воронюк, Ольшевський, Бронштейн, Гульпе (Грабчак), Алутін.

«Динамо»: Бєляєв, Зиков, Мудрик, Глотов, Маслов, Царьов, Численко, Анічкін, Вшивцев, Короленков, (Бобков), Соловйов.

«Динамо» програвало «Буковині» з рахунком 0:2

22 квітня 1990 року. Гравці московського «Динамо» знову завітали на Буковину у 1990 році. Привозив у Чернівці динамівський колектив відомий український тренер Семен Альтман, який тоді працював тренером московської команди. Тодішній головний тренер «Динамо» Анатолій Бишовець у Чернівці не завітав. Зрештою, московська команда грала на Буковині без кількох основних футболістів. Основний голкіпер «Динамо» Олександр Уваров отримав виклик у збірну СРСР, яка готувалася до чемпіонату світу – 90 в Італії. А ось Дмитро Харін, Андрій Чернишов, Андрій Кобелев, Ігор Коливанов і Сергій Кир'яков вирушили до молодіжної збірної СРСР.

Щоправда, у складі «Динамо» були одразу троє Олімпійських чемпіона – 88. Серед них – Віктор Лосєв (капітан радянської збірної у Сеулі), Ігор Скляров та Ігор Добровольський. Грав за московський колектив і вихованець київського футболу Сергій Процюк. Цей гравець цікавий нам тим, що у першому колі сезону – 1995/96 одягнув футболку…чернівецької «Буковини» та провів за неї 8 офіційних матчів.

Антигероєм першого тайму став захисник «Динамо» Андрій Мох, який після розпаду союзу грав у Іспанії. На 10 хвилині гри капітан «Буковини» Віктор Мглинець зробив простріл у штрафний майданчик московської команди, а Мох переправив м’яча у власні ворота.  А під завісу першого тайму (43 хвилина) Андрій Мох зіграв рукою у власному штрафному майданчику. Пенальті реалізував Валерій Алістаров. Після першої половини зустрічі «Буковина» вигравала з рахунком 2:0.

На 59 хвилині зустрічі ворота «Буковини» вразив новачок «Динамо» Олексій Середа, який приїхав у Москву з команди СКА (Ростов-на-Дону).  Наприкінці зустрічі Олександрові Смирнову вдалося зрівняти результат. Гра завершилася з нічийним рахунком 2:2.

Після матчу тренер «Динамо» Семен Альтман у складі «Буковини» відзначив Валерія Королянчука, Віктора Мглинця та Володимира Циткіна. Цікаво, що Альтман і Циткін нещодавно працювали разом у національній збірній Молдови.

Сезон – 90 був вдалим для «Буковини» та «Динамо». Підопічні Юхима Школьникова здобули путівку у першу союзну лігу, а московська команда стала бронзовим призером чемпіонату СРСР.